پیش تصفیه و تصفیه فاضلاب در قالیشویی ها

پیش تصفیه و تصفیه فاضلاب در قالیشویی ها

 قالیشویی‌ها بر خلاف کار ظاهرا ساده و بی خطری که انجام می‌دهند، مسئولیت بسیار زیادی در ارتباط با مدیریت فاضلاب و خطرات زیست محیطی بر عهده دارند، چرا که روزانه میلیون‌ها لیتر آب توسط این صنعت برای شستشو مورد استفاده قرار می‌گیرد و دفع نادرست فاضلاب قالیشویی که می‌تواند حاوی مواد سمی و خطرناک متنوعی باشد، تاثیر به سزایی بر روی محیط زیست و سلامت تمام موجودات خواهد داشت.

  • دفع مناسب الیاف و سایر جامدات جدا شده از فاضلاب قالیشویی این امر بیشتر مربوط به مدیریت زباله‌ها (جامدات) مرتبط است.

یکی از ساده‌ترین روش ها، قرار دادن این مواد در مخازن زباله است. اما در صورتی که این مواد دارای مواد شیمیایی و سمی باشند این کار بسیار خطرناک بوده و دفع آن‌ها بایستی به صورت دیگری صورت پذیرد.

  • دفع فاضلاب قالیشویی‌ها هرگز نباید با تخلیه آن‌ها به زمین‌های باز یا سیستم‌های جمع آوری آب‌های سطحی صورت گیرد.

این کار موجب افزایش خطر و احتمال ورود فاضلاب و تمام مواد شیمیایی موجود در آن به منابع طبیعی آب مانند رودخانه ها، چشمه‌ها و آب‌های زیرزمینی می‌شود. بسیاری از این بدنه‌های طبیعی آب تشکیل دهنده‌ی منابع آب شرب ما می‌باشند، لذا جلوگیری از ورود چنین آلاینده هایی به آن‌ها بسیار حیاتی و ضروری می‌باشد.

  • استفاده از شوینده‌های سازگار با محیط زیست به جای شوینده‌های شیمیایی.

این روش برای کاهش مشکلات از مبدا می‌باشد و امروزه بسیاری از قالیشویی‌ها سعی در استفاده از تجهیزات و مواد شوینده ای دارند که زیست تخریب پذیر بوده و کمترین اثرات زیست محیطی ممکن را داشته باشند.

فرم نظرات