پیش تصفیه و تصفیه فاضلاب در کارواش ها

پیش تصفیه و تصفیه فاضلاب در کارواش ها

تصفیه فاضلاب کارواش: در سال‌های اخیر همگام با افزایش نرخ سفرهای درون شهری و برون شهری، با رشد فزاینده وسایل نقلیه مواجه هستیم . بر اساس آمارهای بدست آمده هر وسیله  نقلیه به طور میانگین بیش از 5 بار در سال به واحد‌های کارواش مراجعه می‌کنند. از طرفی دیگر بطور میانگین حدود 150 الی 250 لیتر آب شیرین برای این امر اختصاص می‌یابد.
فاضلاب های کارواش جزء فاضلاب‌های صنعتی دسته بندی می‌شود و با توجه به ماهیت شیمیایی آلوده کننده ای که دارد نمی‌تواند به صورت خام وارد محیط زیست شود.

فاضلاب کارواش حاوی مقادیر زیادی از دترجنت ها، فلزات سنگین، روغن و گریس، رنگ، کدورت، ذرات معلق و ریز می‌باشد. بیش از 4 دهه است که دنیا از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش جهت تصفیه فاضلاب کارواش استفاده می‌کنند. در کشور خودمان چند سالی است که سازمان محیط زیست اجازه تخلیه فاضلاب کارواش را به صورت خام نمی‌دهد. 

در بررسی‌ها و نمونه‌های اجرایی در مناطق مختلف جهان میزان آب مصرفی وسایل نقلیه با هم تفاوت دارد، برای مثال در کشورهای اروپایی به ازا هر وسیله نقلیه سبک بین 25-30 لیتر آب مصرف می‌شود که این مقدار برای کشورهای حوضه خلیج فارس به 50 لیتر و برای کشور ایران بین 50-70 لیتر می‌رسد. شایان ذکر است که بازگردانی آب برای استفاده مجدد حتی در کشورهای پرآب، به امری اجتناب ناپذیر تبدیل شده است و امید است با توسعه روزانه تولید خودرو در کشور، به بحث آلودگی‌های تولیدی توسط آنها توجه شود.

شروع به کار پکیج تصفیه فاضلاب کارواش و یا به طور کلی تصفیه فاضلاب کارواش و استفاده مجدد از آب به اوایل دهه 80 میلادی برمی گردد. از سال 1991 با جدی‌تر شدن مشکلات و مسائل زیست محیطی کره زمین و کمبود منابع آب، سازمانی تحت عنوان سازمان کارواش جهانی International Carwash Association) ) شروع به کار کرد و از آن پس استاندارد‌ها و معیارهای مشخصی جهت تصفیه فاضلاب کارواش و تخلیه آن به محیط زیست تدوین نمود.

در کشور عزیزمان، تنها در سال‌های اخیر است که با توجه به فشار سازمان محیط زیست کشور واحدهای کارواش به استفاده از پکیج تصفیه فاضلاب کارواش روی آورده اند ولی باز هم بسیاری از واحدهای کارواش در استفاده مجدد از فاضلاب ناتوان هستند. دلیل آن هم ضعف در طراحی و اجرای سیستم تصفیه فاضلاب کارواش است و همچنین مسئولین کارواش با نحوه عملکرد پکیج تصفیه فاضلاب کارواش آشنا نیستند و پس از مواجه با مشکلاتی از برگرداندن آب صرفه نظر کرده و تنها از تعطیلی واحد کارواش توسط اداره محیط زیست در امان می‌مانند.
شرکت زادآب ( تاسیس 1354) با استناد به تجارب گذشته در تصفیه فاضلاب صنعتی و از جمله آن فاضلاب واحدهای کارواش و قالی شویی ضمانت می‌دهد که پکیج تصفیه فاضلاب کارواش این شرکت توانایی برگرداندن بخش زیادی از آب را با کیفیت مطلوب دارد و برای ضمانت آن کارشناسان شرکت تا چند سال اول راه اندازی به صورت دوره ای به کارواش‌ها مراجعه و برای رفع مشکلات احتمالی موجود در پکیج تصفیه فاضلاب اقدام می‌نمایند.

فرم نظرات